Επιμορφωτικές δράσεις του ΠΕΚΤΠΕ Φλώρινας στα πλαίσια εορτασμού της «Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού»

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας αξιοποιώντας τον Πόλο Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (ΠΕΚΤΠΕ) Φλώρινας διενήργησε επιμορφωτικές επισκέψεις, στα πλαίσια εορτασμού της «Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού» σε σχολεία της περιοχής της Φλώρινας.

Η βασική ιδέα αυτής της πρωτοβουλίας είναι να κάνει τον προγραμματισμό πιο προσιτό, να δείξει στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς πώς να κάνουν τις ιδέες τους πραγματικότητα μέσω του προγραμματισμού και πώς να απομυθοποιήσουν αυτές τις δεξιότητες και να φέρει σε επαφή δραστήριους ανθρώπους με σκοπό να μάθουν μαζί.

Οι δράσεις έλαβαν χώρα την περίοδο 8 Οκτωβρίου με 10 Νοεμβρίου.

Οι σχολικές μονάδες που συμμετείχαν είναι:

• Δημοτικό Σχολείο Υδρούσας
  • Γυμνάσιο Παπαγιάννη