Η πρώτη δωρεάν εφαρμογή που παρουσιάζει ένα εικονικό μουσείο σε σχολικό βιβλίο.

Στόχος

Στόχος της εφαρμογής είναι να γνωρίσουν οι μαθητές τις δυνατότητες της Επαυξημένης Πραγματικότητας και της Ψηφιακής Αφήγησης λειτουργώντας συνδυαστικά και εμπλουτίζοντας με ψηφιακό περιεχόμενο το βιβλίο Ιστορίας της Δ’ Δημοτικού.

Σκοπός

Σκοπός της εφαρμογής είναι η περιπλάνηση των μαθητών σε ένα “εικονικό μουσείο”, παρακολουθώντας ψηφιακά εκθέματα και ακούγοντας περιγραφές σαν να ξεναγούνται στον πραγματικό χώρο του μουσείου.

Εγκαταστήστε την εφαρμογή σε μία έξυπνη συσκευή, ανοίξτε το βιβλίο στις συγκεκριμένες σελίδες και παρακολουθήστε ψηφιακά αντικείμενα να εμφανίζονται πάνω στο βιβλίο σας. Μπορείτε να τα μεγαλώσετε, να τα περιστρέψετε και καθώς τα επεξεργάζεστε θα ακούτε την περιγραφή του αντικειμένου.

Περισσότερες πληροφορίες στο site της εφαρμογής