Η ιστορία της Φλώρινας αποκαλύπτεται!

Μπορεί η ιστορία ενός τόπου να διδαχτεί με διασκεδαστικό τρόπο;

“Τα μυστικά της Φλώρινας” είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που σκοπό έχει την ανάδειξη σημαντικών ιστορικών μνημείων της Φλώρινας, αλλά μπορεί να αξιοποιηθεί και τουριστικά. Στην εφαρμογή αυτή εντάχθηκαν τοπόσημα της πόλης της Φλώρινας που βρίσκονται στο νότιο τμήμα της πόλης, στην ευρύτερη περιοχή του ποταμού. Με τον όρο τοπόσημα εννοούνται συνήθως οικοδομήματα με ιδιαίτερη αισθητική, αρχιτεκτονική, ιστορική σημασία και συμβολική αξία, που είναι στενά συνδεδεμένα με την ιστορία και τον πολιτισμό της πόλης και της περιοχής μας και αποτελούν, κατά κάποιον τρόπο, σήμα κατατεθέν και πόλο έλξης για μαθητές και επισκέπτες. Πολλά από τα τοπόσημα αυτά μπορεί κανείς να τα δει και σήμερα, άλλα όμως, δεν υπάρχουν πλέον γιατί κατεδαφίστηκαν.

Οι μαθητές-επισκέπτες έχοντας μαζί τους μία έξυπνη συσκευή με εγκατεστημένη την εφαρμογή “Taleblazer” μπορούν να περιηγηθούν στην περιοχή κάνοντας χρήση του χάρτη και βλέποντας τα σημεία ενδιαφέροντος. Όταν προσεγγίζουν το σημείο θα λαμβάνουν μία ειδοποίηση και θα μπορούν να διαβάσουν πληροφορίες για το μνημείο και αν απαντήσουν σωστά στην ερώτηση να επιβραβευτούν.

Μία διαδρομή που θα σας ταξιδέψει πίσω στον χρόνο, μαθαίνοντας ιστορικά στοιχεία για την πόλη της Φλώρινας. Η συγκεκριμένη έκδοση παρουσιάζει μνημεία και κτήρια στην περιοχή του ποταμού Σακουλέβα. Η εφαρμογή υπάρχει και στην Αγγλική γλώσσα.

Οι φωτογραφίες προέρχονται από το ιδιωτικό αρχείο του Γιάννη Κασκαμανίδη και από το διαδίκτυο όπου έχουν αναρτηθεί ως κοινό κτήμα, εκτός και αν δηλώνεται διαφορετικά.

Εγκαταστήστε το TaleBlazer, επιλέγοντας την αντίστοιχη επιλογή για την συσκευή σας

Κατεβάστε το αρχείο και εγκαταστήστε στο κινητό σας

Taleblazer game code: gtuqiuk (Ελληνική Έκδοσή)

Taleblazer game code: gtszgqy (English Version)

Η εφαρμογή δημιουργήθηκε από τον Πόλο Εκπαιδευτικής Καινοτομίας ΤΠΕ Φλώρινας, της ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας.

Επιμέλεια κειμένων και φωτογραφιών:

Γιάννης Κασκαμανίδης, Ε.Δι.Π. – Π.Τ.Δ.Ε. Φλώρινας

Δημιουργία εφαρμογής:

Γεωργίου Σωτήρης, Υπεύθυνος ΠΕΚΤΠΕ Φλώρινας

Οικονομίδου Έλενα, Υπεύθυνη ΠΕΚΤΠΕ Φλώρινας

Συνεργαζόμενοι Εκπαιδευτικοί:

Οικονομίδου Αρετή, 1ο Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας (Μετάφραση κειμένων)

Αρβανιτάκης Γιάννης, Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας (Δημιουργία εφαρμογής)