Ο Πόλος Εκπαιδευτικής Καινοτομίας ΤΠΕ (ΠΕΚΤΠΕ) Φλώρινας, της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας, την εβδομάδα από 20/11/2023 μέχρι 24/11/2023, συνεργάστηκε με το 5ο Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας, το Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας και το Δημοτικό Σχολείο Υδρούσας, στο πλαίσιο της διαπιστευμένης κοινοπραξίας Erasmus+ Cultural Heritage Art Innovation – CHAIN που έχουν συγκροτήσει και υποδέχτηκαν εκπαιδευτικούς από το σχολείο CIEP Arago από το Μονθόν της Ισπανίας.

Το απόγευμα της Τετάρτης, στις 22/11 οι φιλοξενούμενοι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν το εργαστήριο ρομποτικής του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας, όπου τα παιδιά κατασκεύασαν μια αυτόματη μπάρα χρησιμοποιώντας κινητήρες servo και αισθητήρες απόστασης.

Κατηγορίες: ErasmusΑνακοινώσεις

0 σχόλια