Την εβδομάδα από 30/10/2023 μέχρι 3/11/2023, το 5ο Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας, το Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας και το Δημοτικό Σχολείο Υδρούσας, στο πλαίσιο της διαπιστευμένης κοινοπραξίας Erasmus+ Cultural Heritage Art Innovation – CHAIN που έχουν συγκροτήσει, υποδέχτηκαν 8 μαθητές και 2 εκπαιδευτικούς από το σχολείο Tampereen yliopisto Normaalikoulu ylakoulu που βρίσκεται στο Τάμπερε της Φιλανδίας.

Ο Πόλος Εκπαιδευτικής Καινοτομίας ΤΠΕ (ΠΕΚΤΠΕ) Φλώρινας, της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας, το απόγευμα της Τρίτης 31/10/2023, υποδέχτηκε στον χώρο του τους φιλοξενουμένους μαθητές και καθηγητές, μαζί με μαθητές από τα σχολεία της κοινοπραξίας. Οι μαθητές έλαβαν μέρος στο εργαστήριο (workshop) «Η ρομποτική στην τέχνη» και εργάστηκαν σε ζευγάρια για την κατασκευή ενός ρομποτικού βραχίονα σχεδίασης που χρησιμοποιεί μαρκαδόρους για να δημιουργήσει πολύχρωμα σχέδια (μοτίβα).

Κατηγορίες: Erasmus

0 σχόλια